Usta Proje ve Danışmanlık

Tüm Menü

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK Kamu Kurumları Araştırma ve Geliştirme Projelerini Destekleme Programı kapsamında “Kamu Yapay Zekâ Ekosistemi – 2023” çağrısının başvurularının açıldığını duyurdu.

Bakanlık, bu çağrının Ulusal Yapay Zekâ Stratejisi doğrultusunda kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaç duyduğu yapay zekâ çözümlerinin geliştirilmesini, bu çözümler için mevcut yapay zekâ bilgi birikiminin kullanılmasını ve yaygınlaştırılmasını amaçlamaktadır.

Bu çağrıyla, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı’nın (CBDDO) destek verdiği Finans Teknolojileri, Akıllı Üretim Sistemleri, Akıllı Tarım, Gıda ve Hayvancılık, İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik, E-Ticaret Teknolojileri ve Akıllı Eğitim Teknolojileri gibi temaları ele alınmaktadır. Bu alanlarda yapay zekânın sunduğu çözümlerle ülkemizin ihtiyaçlarına yönelik katkı sağlaması amaçlanmaktadır.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, çağrının TÜBİTAK ARDEB’e bağlı Kamu Araştırmaları Destek Grubu (KAMAG) tarafından duyurulduğunu belirtirken, projelerin TÜBİTAK BİLGEM Yapay Zekâ Enstitüsü (YZE) ile iş birliği protokolü imzalaması gerektiğini söylemektedir. Kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaçlarının YZE tarafından koordine edileceğini belirten Mandal, projelerin bilgi üretiminden başlayarak uygulanmasına kadar olan süreçte destek sağlayacaklarını vurguladı.

Yapay Zeka Enstitüsü, geliştirilen çözümlerin temel entegrasyonuna yardımcı olacak ve oluşturulan bilgi birikiminin ekosisteme hızlı bir şekilde aktarılmasını sağlayacaktır. Proje başvurularının, TÜBİTAK’a sunulmadan önce, TÜBİTAK BİLGEM YZE ile iş birliği protokolü imzalaması gerekmektedir.

Daha önce, özel sektörün ihtiyaçlarına odaklanan TÜBİTAK TEYDEB 1711 Yapay Zeka Çağrısı düzenlenmiş ve bu kapsamda 10 iş birliği platformu desteklenmişti.

Çağrıya ilişkin ayrıntılı bilgi ve başvuru sistemi için lütfen http://ardeb-pbs.tubitak.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Çağrı kapsamındaki projelerin 31.10.2023 tarihine kadar sisteme kaydedilmesi gerekmektedir.

Çağrı dokümanına erişim için lütfen buraya tıklayınız.

Başvuru için bizimle iletişime geçebilirsiniz.