Usta Proje ve Danışmanlık

Tüm Menü

IPARD programı, başta Türkiye olmak üzere birçok ülkede tarım ve kırsal alanların kalkındırılmasının desteklenmesi için Avrupa Birliği tarafından karşılan programdır. AB’ye üye olmak isteyen veya da potansiyeli olan ülkelerde, kırsal alanlarda yapılan faaliyetlerin daha modern ve gelişmiş hale getirilmesi ile birlikte Avrupa standartlarını yakalaması için böyle bir programa gerek duyulmuştur. Programa dahil olan projeler için çok ciddi finansal destekler söz konusudur. Bu sebeple ülkemizde bu programa dahil olacak olan projelerin ve yapılacak olan faaliyetlerin de büyük önemi vardır.

IPARD Programı Nedir?

IPARD programı nedir? IPARD programı, Türkiye’de tarım ve kırsal alanlarda faaliyet gösteren işletmelerin, faaliyetlerinin geliştirilmesi ve daha modern tekniklere geçilmesi ve daha da önemlisi daha yüksek verimle faaliyetlerin yürütülmesi için bu destek verilir. IPARD programı kapsamında verilen destekler, başta tarımsal faaliyetler, çevre koruma, tarım alanlarının işlenmesi ve pazarlanması, yenilenebilir enerji kaynakları gibi konuları kapsar.

IPARD programında, verilen destekler proje bazlı olarak yürütülür. Hazırlanan projeler, belirli bir sektör ve iş alanı için olabilir. Sadece bu projelerin somu sonuçlar sunması ve IPARD programları kapsamındaki amaçları karşılayabiliyor olması gerekir. Özellikle tarım ve kırsal alanların kalkındırılması ile ilgili sektörleri karşılayan ve AB standartlarına uygun olan projeler olmalıdır.

IPARD Programına Nasıl Dahil Olunur?

IPARD programından yararlanmak ve bu programlara dahil olmak istediğinizde öncelikli olarak bir proje hazırlamanız gerekir. Projelerin hazırlanması noktasında da özellikle IPARD programı kapsamına giren ve belirlenen proje konularının da mutlaka Avrupa Birliği standartlarında olması konusuna dikkat edilmesi gerekir. Bu programlara dahil olmak istediğinizde, yapmanız gerekenler:

  • Öncelikli olarak proje hazırlama konusuna odaklanmanız gerekir. Ne kadar uygun ve AB standartları için yeterli bir proje hazırlanırsa projenin uygunluğu da o kadar başarılı olacaktır.
  • Proje hazırlama sürecinin tamamlanmasının ardından, programa başvurmak isteyenler, Tarım ve Orman Bakanlığı’na başvuru yapması gerekir. Başvuru dönemlerini öğrenmek için Tarım ve Orman Bakanlığı ya da ilgili kurumların açıklamalarını takip edebilirsiniz.
  • Başvuru sırasında projenin ne olduğuna ilişkin özet, projeye ne kadar maliyet gerektiği ve finans planı ve son olarak da projenin hayata geçirilmesi ile birlikte ne kadar yarar sağlayacağı bilgileri yer alır.
  • Başvuru daha sonrasında hem Tarım ve Orman Bakanlığı hem de ilgili kurumlar tarafından incelenir. Uygun görülmesi halinde ise bu projelere gerekli finansman desteği sağlanır. Sağlanan finansman kredi olarak ya da hibe şeklinde verilebilir.

IPARD Programı Danışmanlığı

IPARD programı danışmalığı bu programlara dahil olmak isteyen başta çiftçiler ve işletmeler olmak üzere tüm tarafların programlar hakkında bilgi sahibi olması için alınan desteklerdir. Danışmanlık hizmeti kapsamında; program hakkında bilgi verilir, projenin hazırlanma sürecinde yol gösterilmesi ve gerekli desteğin sağlanması hizmeti verilir. Bu alanda sunulan danışmanlık hizmetleri, birçok konuyu kapsamakta ve proje sahipleri için önemli avantajlar sağlamaktadır.

IPARD programlarına ilişkin olarak danışmanlık hizmeti almak istediğinizde, sizlere bu süreçte en iyi desteği verecek olan ekipleri tercih etmeniz gerekir. Usta Danışmanlık sizin içi bu alanda en iyi desteği sunar ve sorunsuz bir şekilde hizmet sağlar.

 

IPARD Danışmanlığı Ücretleri

IPARD danışmanlığı ile ilgili hizmet almak istediğinizde, sizlerden belirli oranda ücret talep edilecektir. Bu ücretin belirlenmesinde birçok etmen dikkate alınır. IPARD danışmanlık ücretleri, her şeyden önce danışmanlık hizmeti sağlayan firmalar arasında değişiklik göstermektedir. Ayrıca ücretler, danışmanlık hizmetinin kapsamına, projenin büyüklüğüne ve danışmanlık hizmeti verilecek olan süreye göre de değişebilir.Bir yanıt yazın