Usta Proje ve Danışmanlık

Tüm Menü

Yatırım teşvik belgesi arsa tahsisi yatırımcıların en çok işine yarayan ve almış oldukları teşvikle birlikte en çok işlerine yarayan teşviktir. Bu teşvik sayesinde yatırımcılara yapılacak olan yer tahsisi ile birlikte temel olarak yapılacak olan faaliyetler için gerekli olan arazi, devlet hazinesinden tahsis edilecektir. Uzun bir süre için tahsis edilen arazi, yatırımcılar açısından doğal olarak son derece kıymetlidir.

Yatırım Teşvik Belgesi Arazi Tahsisi

Yatırım teşvik belgesi arazi tahsisi yatırım teşvik belgesi kapsamında, yatırımcılara sağlanan önemli bir teşviktir. Bu teşvik sayesinde, yatırımcıların yapacakları faaliyetlerde bu tahsis edilen araziler kullanılır. Üstelik tahsis edilen arazinin 49 yıllık kullanım hakkı vardır. Yatırımcılara tahsis edilen bu arazinin tahsis ve irtifak hakkı bulunmaktadır. Verilen bu yer tahsisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yatırımcılara sağlanır. Yapılacak olan faaliyet türüne göre uygun bir arazi yatırımcılara tahsis edilecektir.

Yatırım teşvik belgesi sahibi olan yatırımcılara, mutlaka arazi tahsisi sağlanmaktadır. Devlet hazinesinde yer alan araziler tahsis edildiği için de aslında yapılacak olan projeler için son derece uygun olacaktır.

Yatırım Teşvik Belgesi ile Yatırım Arazisi Tahsisi
Yatırım Teşvik Belgesi ile Yatırım Arazisi Tahsisi

Arazi Tahsisi İçin Nasıl Başvurulur?

Arazi tahsisi için başvuru yapma işlemleri, yatırım teşvik belgesi başvurusundan farklı olarak yapılır. Yatırımcıların öncelikle yatırımcı teşvik belgesi alması gerekir. Bu belgeyi aldıktan sonra ancak yatırım yeri teşviki için de başvuru yapılabilir. Yatırım teşvik belgesi alan yatırımcılar sonrasında arazi tahsisi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ve arazinin olduğu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne dilekçe vererek başvuruda bulunması gerekir. Dilekçesinde, yatırımı için uygun bir arazinin kullanım ve irtifak hakkını talep edebileceği gibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından açılan taşınmaz ilanları için de başvuru yapılabilir.

Tahsis edilecek olan arazi için bu yapılacak olan başvuru son derece önemlidir. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra arazinin sizin projeniz için uygun olması halinde, arazi sizlere tahsis edilecektir. Süreç boyunca birçok detaya dikkat edilmekte ve sizlere uygun bir arazi mutlaka tahsisi edilmektedir. Yatırım teşvik belgesine sahip olmanız halinde sizlere arazi tahsisi yapılmaması gibi bir durum söz konusu olmayacaktır.

Kimler Yatırım Arazisi Tahsisinden Yararlanabilir?

Yatırım arazisi tahsisi imkanlarından yararlanmak isteyen pek çok kişi vardır. Devlet tarafından yapılan yatırım yeri tahsis imkanlarından ne yazık ki herkes yararlanamamaktadır. Bu tahsis işlemlerinden yararlanılması için bazı koşulların yerine getirilmesi gerekir. Bu koşullar ve yatırım arazisi tahsisinden yararlanabilecek olan kişiler şöyledir:

  • Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca, yatırım teşvik belgesi almaya hak kazanmış kişiler
  • Yatırımların gerçekleşmesi için yatırım yeri arazisi gerekli olan projeler
  • Yatırıma uygun olarak, yer tahsisi yapılabileceğine ilişkin yazı verilen gerçek ve tüzel kişiler
  • Yatırım teşvik arazisi için dilekçe yazmış olan kişiler
  • Yatırımlarına uygun olarak, tahsis edilecek arazi bulunan kişiler

Genel olarak yatırım teşvik belgesine sahip olmanız halinde genel olarak sizlere yatırım yeri tahsisi yapılacaktır. Bu konuda herhangi bir sorun yaşamayacağınızı ve rahatlıkla bu yatırım yeri tahsis imkanlarından yararlanabileceğinizi ifade edebiliriz.

 

Yatırım Teşvik Danışmanı

Yatırım teşvik belgesi ve sonrasında da yatırım yeri tahsisi istediğinizde, bu süreçte sizlere yardımcı olması için yatırım teşvik danışmanı bulabilirsiniz. Yatırım teşvik danışmanı sizlere süreç hakkında bilgi verecek ve yapmanız gereken tüm başvurular konusunda da ayrıca bilgi verecektir. Yatırım teşviki almak ve buna bağlı olarak da sizlere uygun bir yatırım yeri tahsisinin sağlanmasını istiyorsanız, sizler de danışmanlık desteği alarak bunu çok kolay bir biçimde gerçekleştirme şansı elde edebilirsiniz.Bir yanıt yazın