Usta Proje ve Danışmanlık

Tüm Menü

Yatırım teşvik belgesi faiz desteği yatırımcıları en çok ilgilendiren desteklerden biridir. Sonuç olarak yatırımlarda ve yapılacak olan faaliyetlerde kullanılacak olan banka kredilerinin bir kısmı için faiz desteği sağlanmaktadır. Bu da yatırımcıların büyük bir ödeme külfetinden kurtulmasını sağlamaktadır. Sonuç olarak bankalardan alına kredilerin en zorlu kısımları doğal olarak faizleridir. Bu faizlerin düşürülmesi ve yatırımcılara daha az yansıtılması ile birlikte, yatırımcılar çok ciddi nefes almaktadır.

Yatırım Teşvik Belgesi Destekleri Nelerdir?

Yatırım teşvik belgesi destekleri sadece faiz indirimi ile sınırlı değildir. Buna ek olarak bu belgeye sahip olan yatırımcılara çok önemli ve onlara maliyet açısından büyük avantaj sağlayacak önemli destekler verilir. Verilen en önemli destekleri başlık olarak toplayacak olursak. Şöyle ki:

  • KDV İstisnası
  • Vergi İndirimi
  • Gümrük Vergisi Muafiyeti
  • Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği
  • Yatırım Yeri Tahsisi
  • Faiz Veya Kar Payı Desteği
  • KDV İadesi
  • Gelir Vergisi Stopajı Desteği

Yukarıda saydığımız teşviklerin yanı sıra yatırımcılara sağlanan daha birçok önemli avantaj vardır. Almış olduğu destekler sayesinde giderlerinin büyük bir kısmından kurtulan yatırımcılar, finans kaynaklarını çok daha verimli kullanabilmektedir.

Faiz Desteği Yatırım Teşvik Belgesi İçin Neden Önemlidir?

Faiz desteği yatırım teşvik belgesi için son derece önemli bir konudur. Sonuç olarak yatırımcılar küçük ölçekli krediler değil çok büyük ve ciddi rakamlara ulaşan krediler kullanmaktadır. Kredi miktarı arttıkça da faiz miktarı artmaktadır. Alınan destekle birlikte faiz miktarı ciddi oranda azalmaktadır. Yatırım teşvik belgesi almak isteyen yatırımcıların tüm bunları dikkate alması ve bu belgeyi almak için etkili bir başvuru süreci geçirmesi gerekir. Ancak o zaman başta faiz desteği olmak üzere sağlanan tüm avantajlardan ve desteklerden yararlanmaları mümkün olacaktır.

Yatırım Teşvik Belgesi Faiz Desteği Ayrıntıları

Yatırım teşvik faiz desteği ayrıntıları mutlaka bilinmelidir. Sonuç olarak ortada bir destek vardır ancak önemli olan bunun miktarı ve parasal olarak karşılığının ne olduğudur. Ayrıca yatırım teşvik belgesine sahip olan kişilerin AR-GE, stratejik ve çevre yatırımları için bu destek verilmektedir. Yatırım teşvik belgesine sahip olan yatırımcılar, en az 1 yıl vadeye sahip olan banka kredileri için sabit yatırımlarının %70’ine kadar olan kısımlarında aşağıda belirtilen pay oranlarında indirim elde eder. Daha doğrusu aşağıda tabloda belirteceğimiz kısım bütçe kaynaklarından karşılanır. Yatırım teşvik belgesi faiz indirim oranları aşağıdaki gibidir:

Destekler /Bölgeler 3. Bölge 4.Bölge 5.Bölge 6.Bölge Tüm Bölgeler
Türk Lirası Cinsi Krediler 3 puanı 4 puanı 5 puanı 7 puanı 5 puanı
Döviz Cinsi Krediler 1 puanı 1 puanı 2 puanı 2 puanı 2 puanı

 

Yatırım Teşvik Danışmanı Firması

Yatırım teşvik danışmanı firması ile çalıştığınızda hem faiz indirimleri hem de bu belgenin sizlere sağlayacağı diğer avantajları öğrenebilirsiniz. Birçok yatırımcı belgeyi alsa da nasıl verimli kullanacağını bilmediği için çok da büyük faydalar sağlamamaktadır. Çünkü belgeyi alım süreci kadar nasıl kullanılacağının bilinmesi de çok önemlidir. Danışmanlık desteği aldığınızda, sizlere hem belgenin alımı ve başvuru süreci hem de bu belgeyi kullanırken nasıl daha verimli kullanabileceğiniz konusunda bilgi verilir. Bu yüzden de belgeye sahip olmak yeterli değildir.

Yatırım teşvik belgesi faiz destekleri ve diğer teşviklerin detayları hakkında bilgi almak istiyor, profesyonel bir biçimde başvuruda bulunmak ve başvurunuzun olumlu sonuçlanmasını istiyorsanız Usta Danışmanlık ile çalışabilirsiniz. Sizlere yatırım teşvik belgesine ilişkin olarak başta faiz desteği olmak üzere merak ettiğiniz her türlü konuda destek verecek ve yardımcı olacaktır.Bir yanıt yazın