Usta Proje ve Danışmanlık

Tüm Menü

IPARD programı bilindiği üzere ülkemizde her şehirde uygulanan bir program değildir. Avrupa Birliği tarafından hazırlanan bu program, ülkemizde sadece 42 ilde uygulanmaktadır. Bu illerde yaşayan ve gerekli koşulları sağlayan kişiler ancak IPARD desteklerinden yararlanabilmektedir. Kırsal kalkınma alanında son derece önemli ve etkili avantajlar sağladığı için pek çok kişi doğal olarak bu programlara dahil olmak istemektedir. Bu programlara dahil olmak isteyen kişiler için Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi oldukça önemli bir duyuru yapmıştır.

IPARD Programı Tüm Türkiye’de Uygulanacak Mı?

IPARD programı Türkiye de şu an için 42 ilde uygulanan bir devlet teşvik programıdır. Bu programın 2023 yılında 3’üncüsü hazırlanmaktadır. Bu program bugüne kadar 42 il de uygulansa da Bakan Kirişçi 81 il de yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalar yapıldığını açıklamıştır. Bu da doğal olarak 42 il kapsamında dışında yer alan ve kırsal kalkınma kapsamında projeler hazırlayan kişiler için önemli bir umut olmuştur. 2023, yılından itibaren 81 il de uygulanması planlanan IPARD programı ile bugüne kadar 86 bin 500 proje desteklenmiştir. 2023 yılı itibariyle tüm illerde uygulanmaya başlamısı ile destek verilen projelerin sayısında da çok ciddi bir artış yaşanacaktır.

IPARD Programı
IPARD Programı

IPARD Desteği Verilen Şehirler

IPARD desteği illeri şu an da 42 tanedir. Türkiye’nin farklı bölgelerinden toplam da 42 il IPARD programı kapsamında destek almaktadır. Bu illerin her biri son derece önemli ve aslında kırsal kalkınmanın desteklenmesinin gerek olduğu yerlerdir. İller belirli kriterler doğrultusunda belirlenmiştir. Alfabetik sıraya göre IPARD desteği verilen iller; Afyon, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elâzığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Şanlıurfa, Sivas, Tokat, Trabzon, Uşak, Van ve Yozgat olmaktadır.

IPARD Programlarına Nasıl Katılabilirsiniz?

IPARD programları ülkemizde kaç şehirde verilirse verilsin bunlara katılmak için kişilerin yapması gereken bazı önemli işlem adımları vardır. Her yıl binlerce proje bu kapsamdan yararlanmakta ve geri ödemesiz olarak destek almaktadır. Kırsal alanlarda yapılan özellikle tarım ve hayvancılık projeleri için verilen karşılıksız desteklerden yararlanmak için yapılması gerekenler ise şöyledir:

  • IPARD programı kapsamında verilen teşviklerden yararlanmak için, öncelikle başarılı bir proje hazırlamanız ve hazırlamış olduğunu projeyi yetkili kurumlara teslim etmeniz gerekir.
  • IPARD programı konusunda gerekli projeleri inceleyen ve programdan yararlanılmasına ilişkin gerekli onayı veren kurum TKDK yani Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumudur.
  • TKDK Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumuna başvuruda bulunacak olan kişiler, Faks, Posta ve elektronik posta ile projelerini göndermektedir.
  • IPARD desteklerinden yararlanmak için mutlaka gerekli koşulları yerine getirmeniz ve en önemlisi de bu kapsamda değerlendirilebilecek bir proje geliştirmeniz gerekir.
  • Programa dahil olduktan sonra da aynı şekilde gerekli koşulları yerine getirmeye devam etmeniz önemlidir. Aksi durumda normal şartlarda geri ödemesiz olarak verilen destekler iptal edilecektir. Yani sizlerden verilen destekler geri alınacaktır.

IPARD Programı Danışmanlığı

IPARD desteklerinden yararlanmak için gerekli başvuru sürecini iyi yönetmek ve merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarına da kolay ulaşmak istiyorsanız IPARD programı danışmanlığı hizmeti alabilirsiniz. Bu alanda verilen danışmanlık desteği sayesinde, kısa sürede programa dahil olmak ve sonrasında da verilen destekleri başarılı bir şekilde kullanma kolaylığı sağlanmaktadır. IPARD destekleri hakkında daha fazla bilgi almak için bizleri takip edebilir ve bu konuda merak ettiğiniz tüm detayları öğrenebilirsiniz.1 Yorum

Bir yanıt yazın