Usta Proje ve Danışmanlık

Tüm Menü

Kalkınma ajansı destekleri farklı bölgelerdeki gelişmişlik düzeyleri arasındaki farkın azalması için verilen destekleri kapsar. Ülkemizde her biri farklı bölgede olmak üzere toplamda 26 adet kalkınma ajansı vardır. Bu ajanslar çeşitli kurumlar arasında iş birliği yaparak, bölgesel kalkınma için gerekli olan projelerin desteklenmesini sağlar. Kalkınma ajanslarının destekleri ve hangi projelere destek vereceği mutlaka takip edilmelidir. Gerekli takipler sonucunda da projeler desteklenir ve diğer kurumlarla iş birliği içinde daha verimli çalışmalar yapılır. 

Kalkınma Ajansı Nedir? 

Kalkınma ajansı ülkemizde çeşitli bölgelerde hizmet veren ve bölgesel kalkınmanın desteklenmesini sağlayan kuruluşlardır. Bu kurumlar direkt olarak yatırım ya da teşvik vermez. Bu alanda hazırlanan projeleri inceler ve gerekli kurumlarla iş birliği içinde olmasını sağlar. Bu kuruluşların asıl görevi, sivil toplum kuruluşları, özel ve kamu sektörleri arasında bağlantı kurarak iş birliği içinde olmalarını sağlamaktır. Düzey 2 olarak belirtilen bölgelerde 26 tane kalkınma Ajansı mevcuttur. 

Düzey 2 bölgesi, bölgesel analizler sonucunda Avrupa Birliği istatistiki sınıflandırılmasına uyumlu olarak belirlenmiştir. Türkiye’de 12 tane düzey 1 26 tane ise düzey 2 bölge vardır. Bu ajanslar görev aldıkları bölgelerde kalkınmayı sağlamak amacıyla projelerin desteklenmesine aracılık etmektedir. 

Kalkınma Ajansı Desteği Neden Alınır? 

Kalkınma ajansı desteği hazırlanan projelerin yetkili kurumlarca desteklenmesi ve daha fazla destek alınması amacıyla alınır. Kalkınma Ajansı olarak görev alan kurumlar, bir bölgenin kalkınması için çalışır. Bu amaca yönelik hazırlanan projeleri ve yatırımları destekler. Bu sayede de bölgesel alanların kalkınması için gerekli olan tüm çalışmalar sağlanabilir. Sağlanan destekler aynı zamanda doğru projelere yatırılması için denetlenir. Kalkınma ajansı olarak görev alan kişiler, bölgede en doğru faaliyetlerin yapılması bölge içi gelişmişlik düzeyinin artırılması için çalışır. Sizler de verilen desteklerden yararlanmak ve projelerinizi geliştirmek için kalkınma ajanslarına başvurabilirsiniz. 

Kalkınma ajansları sayesinde pek çok kurumla iş birliği içinde olabilirsiniz. Bu da projelerinizi hayata geçirme noktasında işinize yarar. Kalkınma ajansı zaten temel olarak sizlerin projeleriniz konusunda yeterli desteği görmeniz için de çalışmaktadır. 

Kalkınma Ajansı Desteklerinin Takibi Nasıl Yapılır? 

Kalkınma ajansı desteklerinin takibi yapılmak istendiğinde, bu alanda görevli olan ajans kanalı ile ya da aracı kurumlarla yapılabilir. Kalkınma ajansları geçmişte ve yakın zamanda destekledikleri projeleri zaten yayınlamaktadır. Sonuç olarak bu ajanslar, daha fazla önemli ve bölgesel kalkınmanın desteklenmesini sağlayan projelere destek vermek istemektedir. Bu yüzden de daha fazla projeye ulaşmak ve bu projeleri desteklemek onlar için önemlidir. 

Takip işlemi için daha pratik ve kolay bir yol vardır. Kırsal kalkınma ve kalkınma ajansları tarafından sunulan desteklerin takip edilmesi için danışmanlık firmaları vardır. Danışmanlık firmaları aracılığıyla kalkınma ajansları tarafından desteklenen projeler hakkında daha fazla bilgi alınması mümkün olacaktır. Kalkınma ajansları ve kırsal kalkınma desteği altında sunulan tüm teşvik programları, danışmanlık hizmeti veren firmalar aracılığıyla takip edilebilir. 

Kırsal Kalkınma Destek Danışmanlığı 

Kırsal kalkınma destekleri ve bölgesel anlamda yapılan kalkınma projeleri birbirleriyle benzerlik gösterir. Her iki programda da temel amaç; daha fazla ve verimli üretim yapılmasını sağlamaktır. Buna ek olarak bölgeler arasındaki gelişmişlik düzey farkının azaltılması amacıyla verilir. Hem kırsal kalkınma destekleri hem de kalkınma ajansı destekleri için danışmanlık hizmeti alınabilir. Kırsal kalkınma desteği danışmanlığı ve bu alanda hazırlanan projeler hakkında bilgi almak için bizleri takip edebilirsiniz. Kalkınma destekleri ve gerek uluslararası gerekse bölgesel olarak hazırlanan teşvikler ve destekler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.1 Yorum

Bir yanıt yazın