Usta Proje ve Danışmanlık

Tüm Menü

Kalkınma ajansı ülkemizde bazı bölgelerin kalkınmasının desteklenmesi için kurulan kuruluşlardır. Bu kuruluşlar sayesinde temel olarak bölgeler arasındaki eşitsizliklerin giderilmesi amacıyla yatırımcılar ve üreticilerle onlara destek verebilecek kurumlar arasında iletişimi sağlar. Bir ülkenin gelişmesi ve ilerlemesi için öncelikli olarak bölgesel farkların azaltılması gerekir. Ne kadar bölgeler arasında gelişmişlik farkı az olursa, o kadar etkili olacaktır.

Kalkınma Ajansı Nedir?

Kalkınma ajansı nedir ve tam olarak hangi alanlarda görev alır birlikte inceleyelim. Kalkınma ajansı, bir bölgenin diğer bölgeler ile arasındaki gelişmişlik farklarının azaltılmasına yönelik yapılan çalışmaları yürütün kurumlardır. Doğrudan yatırım ya da teşvik veren kurumlar değildir. Daha çok yatırımcılar ile aslında o bölgede faaliyet yürütecek olan kişileri bir araya getiren kurum ve kuruluşlardır. Türkiye’de şu an 26 bölgede kurulan kalkınma ajansları vardır. Bu bölgeler düzey 2 bölgesi olarak geçer.

Kalkınma Ajansı Neden Kurulmuştur?
Kalkınma Ajansı Neden Kurulmuştur?

Kalkınma Ajansları Neden Önemlidir?

Kalkınma ajansları hem bölgede faaliyet gösteren kişiler hem de bölge için çok önemlidir. Bu ajanslar sayesinde, bir bölgenin kalkındırılması ve bu kalkındırmayı sağlayacak olan kişiler gerekli desteği görür. Ayrıca bölgede en uygun yerler de daha verimli bir şekilde kullanılabilir. Kırsal kalkınma ajansı olarak görev alan kurumlar, ülkemizde son derece önemli faaliyetler yürütmektedir.

Kalkınma Ajansları Ne İş Yapar?

Kalkınma ajansı ne iş yapar ve tam olarak bu ajansların görevleri nelerdir birlikte inceleyelim. Kurulduğu bölgeler için son derece önemli ve gerekli olan bu ajanslar, birçok konuda sizlere yardımcı olur. Temel olarak görev ve yetkileri ise şöyledir:

  • Yerel yönetimler tarafından yürütülen çalışmalara teknik destek vermek
  • Bölge plan ve programlarının sağlayacak olan projelere destek olmak, uygulama süreçlerini kontrol etmek ve sonuçlarını değerlendirmek.
  • Uygulanacak olan projenin, bölgenin yerel kalkınması ile ilgili kapasitesinin geliştirilmesini sağlamak.
  • Yapılan projelerle kamu kesimini, özel kesimi ve sivil toplum örgütlerini buluşturmak ve arada köprü olmak.
  • Hazırlanan bir projenin yatırımcılarla bir araya gelmesini sağlamak ve onların yatırım almasına katkıda bulunmak.
  • Bölgesel geliştirme adına tahsis edilen kaynakların ve fonların, uygun koşullarda kullanılmasını sağlamak.
  • Bölgenin olanaklarını ve kaynaklarını tespit etmek, gelişmeyi hızlandırmak ve bölgedeki rekabet gücünün artırılmasına yönelik yapılan çalışmalara destek vermek.
  • Bölgedeki iş olanaklarının uluslararası düzeylerde tanıtılmasına destek vermek.

Kırsal kalkınma ajansları, daha birçok alanda sizlere yardımcı olan önemli kurumlardır. Direkt olarak projelere teşvik ve destek vermez. Daha çok hazırlanan projelere destek verebilecek kurum ve kuruluşlar ile yatırımcıları bir araya getirmekle görevlidir.

Kalkınma Ajansı Destekleri

Kalkınma ajansı destekleri bu alanda hizmet veren ajanslar aracılığıyla elde edilen desteklerdir. Kalkınma ajansları ile görüşme sağladığınızda, bölgenin kalkındırılması ve çok daha geliştirilmesi için bir projeniz var ise sizlere bu konuda en iyi desteği vereceklerdir. Kırsal kalkınma ajansı olarak görev alan kişiler, zaten bölgenin kalkındırılması için en uygun projeleri seçme konusunda yardımcı olmaktadır. Sizler de buna yönelik projelerle birlikte Kalkınma ajansı desteği alabilirsiniz. Bu sizler ve bölgede yapmak istediğiniz faaliyetler için son derece önemli ve gerekli bir çalışmadır. Bu sayede istediğiniz alanda kendinizi geliştirme ve gerekli desteği alma gibi imkanlar elde edebilirsiniz.

Kalkınma Ajansı Destekleri Danışmanlığı

Kalkınma ajansı destekleri danışmanlığı sayesinde, sizler de kırsal kalkınma ajanslarından hangi konularda yardım alacağınızı ve nasıl projelerle gidebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Kırsal kalkınma alanında birçok kişiye çok ciddi faydalar sağlayan bu ajanslar ile profesyonel bir görüşme sağlanması gerekir. Ancak bu koşullar altında, çok ciddi çalışmalar ve aynı zamanda destekler elde edilebilir.

Güncel destekleri resmi instagram hesabımızdan takip edebilirsiniz.Bir yanıt yazın