Usta Proje ve Danışmanlık

Tüm Menü

Yatırım teşvik belgesi pek çok farklı sektörde, yatırımcılara katkı sağlayan son derece önemli bir ayrıcalık belgesidir. Yatırımların teşvik edilmesi ve özellikle bazı sektörlerin güçlendirilmesi için bu belge verilir. Pek çok yatırımcı bu belgeyi almak ister ancak ne yazık ki belgenin alınması çok kolay değildir. Bu belgeyi almanın kolay yolları neler merak edenler için, detaylı bilgi vermek istiyoruz.

Yatırım Teşvik Nedir?

Yatırım teşvik nedir ve neden bu kadar önemlidir soruları son derece önemlidir. Yatırım teşviki şirketlerin ve çeşitli girişimlerin desteklenmesi ve daha fazla bu alanda yatırım yapılması amaçlanır. Yatırımın konusuna ve karakteristik değerine ihtiva eden ve gerekli şartların yerine getirilmesi durumunda destek belgesi verilir. Yatırım destek belgesi ile birlikte, gerekli şartları yerine getiren yatırımcılara çeşitli ayrıcalıklar sağlanmaktadır. Bu açıdan da son derece önemli olduğunu belirtebiliriz.

Ticaret bakanlığı üzerinden yapılan başvurular için tüm süreci de aynı şekilde ticaret bakanlığı yürütmektedir. Yatırım tutarına göre başvuru yapılacak olan kurumlar ve başvuru süreçleri değişiklik gösterebilecektir.

Yatırım Teşvik Belgesi Alımı Neden Önemlidir?

Yatırım teşvik belgesi alımı işletmeler ve yatırımcılar için son derece önemlidir. Alınan teşvikler ve olanaklar sayesinde hem yatırımcı hem de o bölge için çok önemli olanaklar sağlanır. Bu belgenin verilmesinin temel amaçları şöyledir:

 • Kalkınma amacıyla verilecek olan desteklerin ve teşviklerin, etkili yatırımlara sağlanabilmesi
 • Üretimin ve istihdamın artırılması
 • Uluslararası alanda rekabet gücünün artırılması ve etkileyici ve stratejik yatırımların özendirilmesi
 • Doğrudan yapılan uluslararası yatırımların artırılması
 • Bölgeler arasındaki gelişmişlik farklılıklarının azaltılması
 • Bölgesel kalkınma sağlanması

Yatırım teşvik belgesi alan firmalar pek çok önemli avantaja ve faydaya sahip olduğu için, bu belgeyi almak son derece önemlidir.

Yatırım Teşvik Belgesi Alma Şartları

Yatırım teşvik belgesi alma şartları arasında pek çok önemli koşul yer alır. Sonuç olarak yatırımcılara büyük ayrıcalıklar ve kolaylıklar sağlayan önemli bir belgedir. Bu belgeye sahip olmak için de doğal olarak bazı şartları yerine getirmeleri gerekir. Her şeyden önce gerçekten yatırım yapacaklarını ve belgeyi almak için sunmuş oldukları şartları yerine getirdiklerini kanıtlamaları gerekir. Bu süreçte özellikle ne yapacaklarını, neden bu belgeyi hak ettiklerini ve alacakları teşvikle birlikte neler yapabileceklerini kanıtlamaları son derece önemlidir.

Yatırım Teşvik Belgesi İçin Gerekli Belgeler

Yatırım teşvik belgesi için gerekli belgeler nelerdir ve bu belgeler nasıl temin edilir konusu son derece önemlidir. Bu belgeleri temin etmeniz ve ilgili kuruma başvurmanız halinde, sizler de belgeyi almaya hak kazanabilirsiniz. Sizlerden bu süreçte talep edilen belge ve evraklar:

 • Yatırımcıyı temsil eden yetkili kişi ve kişilerce hazırlanan müracaat dilekçesi
 • Yatırımcıyı temsil eden yetkili kişi ve kişilerce noter tasdikli imza sirküleri, ayrıca şahıs şirketleri, kamu kurumları ve gerçek kişiler için imza beyannamesi
 • Yatırım bilgi formu
 • Makine ve teçhizat listesi
 • Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Sicil Gazetesi örneği veya Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi
 • 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu uyarınca herhangi bir borcun olmadığına ilişkin barkodlu belge
 • “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu Kararı” ya da “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir Kararı” konulu yazılar
 • Yapılacak olan projelere ilişkin fizibilite raporu

Yatırım teşvik olanaklarından yararlanmak istiyorsanız, sizler de yukarıda belirttiğimiz belgelerle birlikte başvuruda bulunabilirsiniz. Yukarıda belirttiğimiz belgelere ek olarak gerekli belge ve evraklar için profesyonel danışmanlık desteği alabilirsiniz.

Yatırım Teşvik Belgesi Başvuru Süreci

Yatırım teşvik belgesi başvuru süreci son derece dikkatli ve titiz bir şekilde yürütülmelidir. Başvuru sürecinde özellikle istenen evrakların eksiksiz olarak tamamlanması gerekir. Özellikle belgenin verilmesi için sunulan şartların yerine getirilebiliyor olması gerekir. Ancak bu durumda sizlere yatırım teşvik hakları verilecektir. Özellikle başvuru sürecini çok iyi yönetmeniz ve bu doğrultu da hareket etmeniz gerekir. Sizlerden başvuru için talep edilen belgeleri eksiksiz olarak tamamlamanız gerekir.

Başvuru sürecinde pek çok kişi danışmanlık desteği alır. Alınan danışmanlık desteği ile birlikte başvuru süreci çok daha profesyonel bir biçimde yürütülebilir. Özellikle sizlerden talep edilen belgeleri ve hangi koşulları sağlamanız gerektiği konusunda, detaylı bilgi almanızı sağlamaktadır.

Nasıl Yatırım Teşvik Belgesi Alınır?

Yatırım teşvik belgesi alma işlemleri, kişilerin süreci profesyonel bir biçimde yürütmesi sonucunda daha kolay hale gelecektir. Bilindiği üzere bu belgeyi almak isteyen kişiler için belirli koşullar vardır. Bu koşulları yerine getirilmesi ise direkt olarak belgenin alınması için yeterli değildir. Aynı zamanda bu belgeyi almak için başarılı bir şekilde başvuru sürecinin de tamamlanması gerekir. Bu süreçte ne yapmanız gerektiği ve süreci nasıl yönetebileceğiniz konusunda profesyonel destek alabilirsiniz.

Yatırım teşvik belgesi alım sürecinde, sizlere danışmanlık desteği verilmekte ve kısa sürede bu belgeyi alabilmeniz için destek sağlanmaktadır.

Yatırım Teşvik Danışmanlığı Nedir?

Yatırım teşvik danışmanlığı bu belgenin alım sürecine ilişkin detaylı bilgi almanızı sağlayacak ve sizleri en doğru biçimde yönlendirecek destektir. Alanında uzman ve profesyonel kişiler, teşvik belgesi almak istediğinizde, bu belgenin kapsamı ya da nasıl alınabileceği konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Yatırım teşvik belgesinin alınması için hangi belgelerin gerekli olduğu özellikle çok önemlidir. Bu belgeler eksiksiz ve doğru olduğunda, belgeyi almak için eliniz de daha kuvvetli olacaktır.

Yatırım teşvik belgesi danışmanlık desteği süreci çok daha profesyonel bir şekilde yönetmeniz ve belgeyi almak için sizlerden istenen şartları yerine getirmeniz konusunda sizlere ihtiyaç duyacağınız desteği fazlasıyla sağlayacaktır.

Yatırım Teşvik Danışmanlık Ücreti

Yatırım teşvik belgesi danışmanlık ücreti bu süreçte nasıl bir destek almak istediğinize göre değişiklik gösterecektir. Bu konuda daha net bilgilere ulaşmak için, sizlere destek verecek olan firmalarla görüşme sağlayabilirsiniz. Firmalar sayesinde hem yatırım teşvik belgesini kolay alabilir hem de bu süreçte neler yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.1 Yorum

Bir yanıt yazın