Usta Proje ve Danışmanlık

Tüm Menü

Yatırım teşvik belgesi nasıl kullanılır ya da bir yatırımcı bu belgeyi almaya hak kazandığında, bundan sonrası için yapması gerekenler nelerdir sorusu sıklıkla sorulan sorular arasındadır. Yatırım teşvik belgesi almak isteyen pek çok yatırımcı, bu belgenin sağladığı olanaklardan haberdardır ancak çoğu zaman belgeyi aldıktan sonra nasıl bir yol izlemesi gerektiğini bilemez. Bu süreçte hata yapmamak ve alınan yatırım teşvik belgesinin en verimli biçimde kullanılmasını sağlamak için yapılması gerekenler neler birlikte inceleyelim.

Yatırım Teşvik Belgesi Alındıktan Sonra Yapılması Gerekenler

Yatırım teşvik belgesi alındıktan sonra yapılması gerekenler en az yapılmaması gerekenler kadar önemli ve üzerinde durulması gereken bir konudur. Birçok yatırımcı genelde belgeyi alıncaya kadar çok dikkatli ve özenli olur. Ancak bu kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Çünkü gerek belgenin verimli bir biçimde kullanılması gerekse herhangi bir yasal sıkıntı yaşanmaması için bazı önemli konulara dikkat edilmesi gerekir. Özellikle bazı önemli noktalara dikkat edilmesi ve mümkün olduğunca bu sürecin profesyonel destek alınarak yönetilmesi gerekmektedir.

Yatırım Teşvik Belgesi Alındıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yatırım teşvik belgesi almak tek başına yeterli değildir. Aslında yatırımcılar için asıl önemli süreç, belge alındıktan sonra başlamaktadır. Bu süreçte yatırımcıların yapması ve dikkat etmesi gerekenler aşağıdaki gibidir:

  • İlk olarak onaya sunulmuş olan projenin nasıl ve hangi şartlar altında onaylandığı konusunun incelenmesi gerekir.
  • Onaylanma sürecinde proje üzerinde bakanlık tarafından bazı değişiklikler yapılabilir. Bu yüzden de onaylandıktan sonra projenin son hali mutlaka incelenmelidir.
  • En çok değişim ithal makine ve teçhizat listesi üzerinde yapılır. Bu listenin detaylı bir biçimde incelenmesi ve gerekli değişimlerin yapılması gerekir.
  • KDV istisnasından yararlanılacak olan ürünler için mutlaka KDV istisnası yazısı yazılmalıdır.
  • Belge alındıktan sonra yapılan tüm işlemler projeye ve ilgili mevzuata uygun biçimde olmak zorundadır.
  • Genellikle bu belge 3 yıllık olarak verilmektedir. Yatırımcıların da özellikle bu süreye çok dikkat etmesi gerekir. Yatırım süresinin dolması halinde, yeni yatırımlar için aynı koşullar ve kolaylıklar söz konusu olmayacaktır.
  • Yatırım teşvik belgesi alındıktan sonra, özellikle tarihlere çok dikkat edilmesi gerekir. Bu tarihler doğrultusunda hareket etmek gerekir. Tek bir kereye mahsus olmak üzere sürenin uzatılması gibi bir durum söz konusudur.

Yatırım Teşvik Belgesi Takibi

Yatırım teşvik belgesi takibi bu belgenin alındığı tarihten itibaren yapılmaya başlanmalıdır. Bu belge, yatırımcılara büyük avantaj sağladığı gibi aynı zamanda bazı sorumluluklar da yükler. Her şeyden önce belirtilen projelerin aynı şekilde yürütülmesi ve herhangi bir aksaklık olmaması gerekir. Sonuç olarak verilen teşvikler, bu projelerin yürütülmesi için verilir. Buna bağlı olarak da sizlerden belirtmiş olduğunuz koşulları aynı şekilde yerine getirmeniz istenir. Bu süreçte belgenin takibi konusunda herhangi bir sorun yaşıyorsanız, profesyonel destek alabilirsiniz.

Kimler Yatırım Teşvik Belgesi Alabilir?

Teşvik belgesi genel olarak mevzuatta belirtilen şartları yerine getiren ve bunu belgeleyen kişilere verilen bir belgedir. Özellikle bazı alanlarda yatırım yapmak ve buna yönelik olarak proje hazırlayan kişilere yatırım teşvik belgesi verilmektedir. Bu teşvik belgesi sayesinde, kişiler pek çok faaliyetleri için öncelik ve ayrıcalık elde etmektedir. Ayrıca sağlanan teşvikler ve vergi indirimleri ile birlikte de yatırımcıların projeleri konusunda daha avantajlı olduğu söylenebilir.

Yatırım Teşvik Belgesi Hangi Bakanlıktan Alınır?

Yatırım teşvik belgesi hangi bakanlıktan alınır ya da hangi bakanlık üzerinden başvuru yapılır konusu çok sorulan ve merak edilen bir konudur. Öncelikle yatırım teşvik belgesi ticaret bakanlığı tarafından verilen bir belgedir. Hem başvuru hem de sonrasında belgenin gerekliliklerinin yerine getirilip getirilmediği ticaret bakanlığı tarafından denetlenmektedir.1 Yorum

Bir yanıt yazın