Usta Proje ve Danışmanlık

Tüm Menü

Yatırım teşvik belgesi işletmeler için son derece önemli avantajlar sağlayan ve bu yüzden de birçok işletmenin öncelikli konuları arasında yer alan bir belgedir. Ülkemizde, çeşitli sektörler ve iş kolları için verilen bu belge ile birlikte yatırımların desteklenmesi sağlanır. Yatırımların desteklenmesi ile birlikte, birçok farklı sektörde çok daha etkili ve başarılı faaliyetler yürütülebilir.

Yatırım Teşvikleri Nelerdir?

Yatırım teşvikleri belirli bölgelerde ve belirli sektörlerde yatırım yapmak isteyen kişilerin teşvik edilmesi için verilen desteklerdir. Bu teşvikler aşağıdaki gibidir:

Vergi Teşvikleri

Vergi teşvikleri kapsamında yatırımcılara vergi muafiyeti ve vergi indirimleri sağlanır. Buna ek olarak bazı ürünlerde ve özellikle gümrükle ilgili işlemlerde vergi istisnaları uygulanır. Vergi teşvikleri aynı zamanda vergiye ayrılan bütçenin de daha verimli kullanılmasını sağlar.

Faiz Desteği

Faiz desteği ile birlikte, yatırımcıların faaliyetleri için almış olduğu krediler için ödemeleri gereken kredilerine uygulanan faizlere indirim sağlanır. Yatırımcılar genel olarak düşük faiz oranı ile kredi alabilir.

Yatırım Yeri Tahsisi

Yatırım yeri tahsisi ile birlikte yatırımcılar için uygun olabilecek yerler ücretsiz olarak tahsis edilir. Yapılacak olan faaliyet için en uygun yer bulunur ve bu yer yatırımcılara belirli bir süre için tahsis edilir.

Sigorta Prim Desteği

Yatırımcılara yapmış oldukları faaliyetlerinde görevlendirilen personel ve işçiler için sigorta prim desteği verilir. Böylece aynı zamanda istihdam yaratılması sağlanır.

İşgücü Eğitim Desteği

İşgücü eğitim desteği ile yapılacak olan faaliyetler ve projeler için, yatırımcıların gerekli eğitimi alması ve daha donanımlı olması amaçlanır.

Gümrük Vergisi Muafiyeti

Yatırımcılar, faaliyetlerinde kullanılmak üzere ithal etikleri ürünler için gümrük vergisi muafiyeti elde eder.

Yatırımların Hızlandırılması

Yatırım teşvik belgesi ile birlikte aynı zamanda yapılan faaliyet süreçlerinde öncelik ve kolaylık sağlanır. Bu da hem yatırımların hem de hayata geçirilecek olan projelerin, öncelikli olarak gerçekleştirilmesine olanak sağlar.

Yatırım Teşvik Belgesi_ İşletme için Avantajlar ve Fırsatlar
Yatırım Teşvik Belgesi_ İşletme için Avantajlar ve Fırsatlar

Yatırım Teşvikleri ve Avantajları Nelerdir?

Yatırım teşvikleri ve avantajları saymakla bitmez dersek abartmış olmayız. Sonuç olarak verilen her teşvik ve destek, birçok önemli avantajı ve faydayı da beraberinde getirir. Zaten bu belgenin ve belge ile verilen teşviklerin en önemli avantajı, yatırımların desteklenmesi ve daha verimli çalışma yapılmasıdır. Verilen teşviklerle birlikte elde edilen avantajlar ise şöyledir:

 • Sağlanan vergi indirimleri ve avantajları sayesinde, oradan elde edilen maliyet ile çok daha etkili işler yapılabilir.
 • Yatırımcılara verilen finansal destekler sayesinde, yatırımcıların finansal riskleri en aza indirilir.
 • Yatırımcılara tahsis edilen arsa ile birlikte başlangıçtaki maliyet büyük oranda düşürülür.
 • Verilen işgücü eğitimleri ile birlikte daha bilinçli ve verimli çalışma sağlanır.
 • Gümrük vergisi muafiyeti sayesinde yine maliyetten kar elde edilir ve bu kar farklı alanlarda değerlendirilebilir.
 • Yatırımcılara izin alım süreçlerinde sağlanan kolaylıklar sayesinde, zamandan ve maliyetten tasarruf sağlanır.

Yatırım Teşvik Paketi İçinde Neler Yer Alır?

Yatırım teşvik paketi içinde yer alan destekleri yukarıda detaylı bir şekilde belirtsek de burada da başlıklar halinde bilgi vermek istiyoruz. Temel olarak yatırım teşvik belgesine sahip olan vatandaşlara verilen teşvik paketi içinde aşağıdaki teşvikler yer alır:

 • Vergi avantajı
 • Finansal destek
 • Arsa tahsisi
 • İşgücü eğitimi
 • Gümrük vergisi muafiyeti
 • İzin süreçlerinde kolaylık
 • Ar-Ge desteği

Hangi Sektörler İçin Yatırım Teşvik Belgesi Verilir?

Teşvikli sektörler olarak ifade edebileceğimiz birçok farklı sektör vardır. Gıda, tekstil, sağlık, tarım, hayvancılık, otomotiv, enerji, turizm, kimya, lojistik sektörleri yatırım teşvik belgesi verilen sektörler arasında yer alır. Teşvikli yatırım alanları bu sektörler içinde daha çok çeşitlenerek artış göstermektedir.

Teşvik Belgesi Başvurusu Sorgulama

Teşvik belgesi başvurusu ile birlikte artık bu belge için bir aday haline gelirsiniz. Hazırladığınız başvuru da gerekli koşulları yerine getirmeniz ve uygun olduğunuzu göstermeniz gerekir. Başvuru yaptıktan sonra, isterseniz danışmanlık firması aracılığıyla isterseniz de bireysel olarak başvurunuzu sorgulayabilir ve sonucu öğrenebilirsiniz. Hem başvuru yapma hem de sonrasında sorgulama sürecinde danışmanlık desteği almak sizlere fayda sağlayacaktır.

Yatırım teşvikleri devlet destekleri hakkında daha fazla bilgi almak ve bu belgeye sahip olmak için Usta Danışmanlık ile görüşebilir ve merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarına ulaşabilirsiniz.2 yorum

Bir yanıt yazın