Usta Proje ve Danışmanlık

Tüm Menü

Kırsal kalkınma destekleri pek çok faaliyet alanında olan kişiye verilebilir. Bunlar kendi içinde farklı özelliklere ve farklı sınıfta yer alan çiftçilere göre verilebilir. Ülkemizde genç girişimlere çok ciddi destekler ve teşvikler vardır. 2022 yılında da destek ve teşvikler devam etmiştir. Genç çiftçilere özel son derece etkili ve faydalı destekler verilmektedir. Genç çiftçilere hibe desteği nedir ve bu destekten nasıl yararlanılır detaylı bilgi vermek istiyoruz. 

Genç Çiftçi Hibe Desteği Nedir? 

Genç çiftçi hibe desteği kırsal kalkınma destek programları kapsamında, genç girişimcilere özel olarak sunulan bir destek programıdır. Genç çiftçi girişimciler için tarım alanında yapılacak olan faaliyetler için bu destekler verilir. 2022 yılında verilen bu destekler önümüzdeki yıllarda da verilemeye devam edecektir. Genç çiftçilerin, tarım alanlarında daha fazla faaliyet göstermesi ve kırsal alanlarda daha fazla gelişim gösterilmesi için bu teşvik programları sunulmaktadır. Yapılacak olan faaliyete ve yatırımlara göre verilecek olan destek ve teşvikte değişiklik gösterecektir. 

Genç Çiftçi Destek Başvurusu Nasıl Yapılır?

Genç çiftçi destek başvurusu kırsal kalkınma destek programları kapsamında yer alır ve Tarım ve Orman Bakanlığı’na yapılır. Sizlerden talep edilen belgeleri eksiksiz olarak tamamlamalı ve yetkili kurumlara başvuruda bulunmalısınız. Genç çiftçiler bu programa dahil olmaları halinde, alacakları destek ve teşvikle birlikte yaptıkları yatırımları daha güçlü hale getirebilir. Bu desteği almak isteyen kişilerin yapması gerekenler:

 • Öncelikle belirtilen başvuru adımlarının bilinmesi ve eksiksiz olarak yerine getirilmesi gerekir. 
 • Başvuran kişilerin başvurularının değerlendirilmesi için komisyon vardır. Bu komisyon gerekli incelemeyi yapar ve sonuçlanmasını sağlar. 
 • Kurulun verdiği karar kesin ve nihaidir. 
 • Bu projeye dahil olmak isteyen çiftçilerin ayrıca ön kayıt yaptırması zorunludur. 

Ön kayıt başvuru formu Tarım ve Orman Bakanlığı’nın web sitesinde yer alır. Buradan alındıktan sonra diğer belgeler de tamamlanır ve İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvuru yapılır. Herkes bulunduğu ilde başvurusunu yapmaktadır. Sizler de bu başvuru adımları ve istenen evraklar hakkında bilgi sahibi olmak için danışmanlık desteği alabilir ve başvuru sürecini başarılı bir şekilde yürütebilirsiniz. 

Genç Çiftçi Projesi Başvuru Şartları Nelerdir?

Genç çiftçi projesi başvuru şartları nelerdir ve kimler bu hibe destek programından yararlanabilir konusu üzerinde mutlaka önemle durulması gerekir. Bu destek programına dahil olmak isteyenlerin yerine getirmesi gereken şartlar aşağıdaki gibidir: 

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak 
 • 18-30 yaş aralığında olmak 
 • Okur yazar olmak 
 • Vergi mükellefi olmamak 
 • Örgün eğitim görmüş olmak 
 • Daha önce bakanlık tarafından verilen hibe destek programlarından yararlanmamış olmak 
 • Herhangi bir ceza hükümlülüğü, denetimli serbestlik ve askerlik görevinin olmaması 
 • En fazla 15 adet büyükbaş, 50 adet küçükbaş hayvan sahibi olmak
 • Gelir getiren herhangi bir işte çalışmıyor olmak ve sosyal güvencenin olmaması 
 • Arı ve bal yetiştirme konusunda 50 adet en fazla arı kovanı olması 
 • Eşlerinin gelir getiren ve sigortalı olan bir işte çalışmıyor olması, aktif öğrencilik durumu olmaması gerekir. 

Yukarıda belirtmiş olduğumuz koşulları yerine getiren genç çiftçiler, başvuru yaparak bu hibe desteklerinden yararlanabilir. Kırsal kalkınma destek programları arasında en önemli ve üzerinde durulması gereken konular arasında yer almaktadır. 

Kırsal Kalkınma Desteklerinden Nasıl Haberdar Olunur? 

Kırsal kalkınma destek programlarından haberdar olmak ve bu alanda verilen teşvikleri önceden öğrenmek istiyorsanız, yapmanız gereken danışmanlık firmaları ile görüşmektir. Yatırımlar ve devlet destekleri hakkında bu şekilde bilgi sahibi olmanız ve başvuru sürecini başarılı bir biçimde yönetmeniz mümkün olacaktır.2 yorum

Bir yanıt yazın