Usta Proje ve Danışmanlık

Tüm Menü

KKYDP programı 2023 başvuruları başladığı için birçok kişi başvuruları nasıl yapacağını merak etmektedir. Tarımsal alanlarda yapılan faaliyetler için verilecek olan teşvikler söz konusu olduğunda, kişilerin verilecek olan başta IPARD olmak üzere diğer projelere başvurulması gerekir. KKYDP programlarından yararlanılmak için mutlaka başarılı bir başvuru süreçleri geçirilmesi gerekir.

KKYDP Nedir?

KKYDP kırsal bölgelerde yapılacak olan yatırımlar ve teşvikler için verilen desteklerdir. Avrupa Birliği, kırsal alanlarda yapılacak olan tarımsal alanlar için yapılan yatırımlara fayda sağlar. Tarımsal alanlarda özellikle kurulacak olan yeni tesislerin yapılması ve bu tesislerde yapılacak olan faaliyetlerin modern ve teknolojik olması açısından teşvik verilir.%50 oranında hibe desteği verilmektedir. Kırsal kalkınma programı kapsamında 2022-2023 yılı için verilecek olan teşvikler aşağıdaki gibidir:

 • Kapasite artırımı için 2.000.000 TL
 • Yeni tesisler için 3.500.000 TL
 • Tamamlamaya yönelik yatırımlar için 2.500.000 TL

Kırsal Kalkınma Programı 2023 Başvuru Koşulları

Kırsal kalkınma programı 2023 başvurularında sizlerden bazı koşulları yerine getirmeniz istenir. Herkesin bu teşviklere başvuramayacağını ve yararlanamayacağını ifade etmemiz gerekir. Kırsal kalkınma programlarına başvurabilecek olan kişiler:

 • Gerçek, kolektif, anonim veya limited şirket olmalı
 • Tarım Kredi Kooperatifleri ve Birlikleri Hakkında Kanuna göre kurulmuş kooperatifler ve Veteriner Hizmetleri veren kişiler olmalı
 • Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunun ilgili maddelerine göre kurulan ıslah amaçlı yetiştirici birlikleri ve bunların üst birlikleri olmalı
 • Tarımsal Üretici Birlikleri Kanunun ilgili maddelerince kurulan iktisadi teşekküller olmalı

Kırsal Kalkınma Desteğinden Yararlanabilecek Projeler

KKYDP desteği ile birçok proje ve çalışma hazırlanır. Pek çok proje için bu yatırımlar kullanılmaktadır. Genel olarak yatırımların kullanılabileceği projeler aşağıdaki gibidir:

 • Tarımsal ürünlerin üretiminde dondurma, paketleme ve depolama için yapılacak tesisler için teşvik alınır.
 • Tarımsal üretime yönelik olarak sabit yatırımlar
 • Yenilenebilir enerji üretim tesisleri ve su ürünleri yetiştiriciliği
 • Bitkisel ve hayvansal orijinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması için kurulan tesisler

Kırsal Kalkınma Programı Başvuru İşlemleri

KKYDP başvuru işlemleri bilindiği üzere 2023 yılında yapılacak olan destekler için başlamıştır. 10 Şubat 2023 saat 23.59’da kadar sürecek olan başvuruların mutlaka zamanında yapılması gerekir. Kırsal kalkınma destek programlarından yararlanacak olan kişilerin, süre konusunda çok dikkatli olması gerekir. Sizlere belirtilen süre boyunca başvurunuzu yapmamanız halinde ne kadar koşulları yerine getirirseniz getirin bir önemi olmayacaktır.

Başvuru aşamasına geçildiğinde ise en önemli şey, istenilen koşulların saplanıp sağlanmadığını kontrol etmektir. Koşulların mutlaka öğrenilmesi ve bu doğrultuda da kişilerin gerekli koşulları yerine getirdiğini belgelemesi gerekir.

Kırsal kalkınma programı başvuru sürecinde sizlerden istenen koşulları yerine getirmeniz ve bunları da belgelemeniz halinde, başvurunuz zaten kabul edilecek ve teşvikten yararlanmanız mümkün olacaktır. Bu konuda daha fazla bilgi almak ve başvuru sürecini olumlu değerlendirmek için destek alabilirsiniz.

Kırsal Kalkınma Destek Programı Danışmanlığı

Kırsal kalkınma destek programları ile ilgili destek almak ve başvuru sürecini başarılı yönetmek için, danışmanlık desteği alabilirsiniz. Kırsal kalkınma destek programları, tarım alanında yapılacak olan faaliyetler için çok önemlidir. Bu faaliyetleri yürütmek isteyen kişilerin alacağı her türlü destek de çok önemlidir. Bu yüzden zaten bu alanda alacağınız danışmanlık desteği son derece önemlidir. Danışmanlık desteği ile birlikte, kısa sürede KKYDP teşviklerinden yararlanabilir ve desteklerle birlikte daha iyi çalışmalar yapabilirsiniz.kk

KKYDP danışmanlığı ile ilgili daha fazla bilgi almak ve bu süreci daha başarılı bir biçimde yürütmek için, bizleri takip edebilir ve merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarına erişebilirsiniz.Bir yanıt yazın