Usta Proje ve Danışmanlık

Tüm Menü

Kırsal kalkınma nedir ve destekleri nelerdir gibi sorular son yıllarda daha fazla sorulmaya ve merak edilmeye başlamıştır. Özellikle kırsal alanlardaki faaliyetlerin azalması ve insanların artık bu alanlarda yeterince faaliyette bulunmaması sebebiyle, kırsal kalkınma projeleri daha fazla önem kazanmaya başlamıştır. Kırsal kalkınma destekleri nedir ve tam olarak nasıl bir süreci kapsar birlikte inceleyelim.

Kırsal Kalkınma Nedir?

Kırsal kalkınma kırsal bölgelerde yaşayan ve tarım alanında faaliyetleri ile geçimini sağlayan kişilere ve toplumlara, daha iyi koşullar altında yaşayıp daha iyi faaliyetlerde bulunulabilmesi için sunulan teşviklerdir. Yapılan maddi ve manevi yardımlarla birlikte kırsa la alanlarda kalkınma sağlanması ve yapılan faaliyetlerden maksimum fayda elde edilmesi sağlanır. IPARD projesi, kırsal alanların kalkındırılması kapsamında sunulan en önemli programlardan biridir.

Kırsal Kalkınma Destekleri Nelerdir?

Kırsal kalkınma destekleri kişilerin kırsal alanlarda yapacakları yatırımların büyüklüğüne göre değişmektedir. Kalkınma projeleri kapsamında yatırımcılara en az %40 en fazla ise %70 oranında hibe desteği sunulmaktadır. Yatırımcıların, bu alanda yatırım yapmadan önce fizibilite çalışması ve analiz yapması önemlidir. Kırsal kalkınma programı kapsamında sunulan destekler aşağıdaki gibidir:

  • Çiftçiler için mazot, gübre, veterinerlik hizmetleri ve traktör yardımları yapılır. Ayrıca uygun olan kişilere sübvansiyonel krediler de sunulmaktadır.
  • Badem, ceviz, arıcılık, seracılık, bitkisel ürünler ve su ürünleri alanında çeşitli özel hibe desteği sağlanmaktadır.
  • Kırsal kalkınma destekleri programı kapsamında pek çok faaliyet için çeşitli indirimler de sağlanabilmektedir.

Türkiye’de Kırsal Kalkınma Çalışmaları

Türkiye’de kırsal kalkınma çalışmaları son derece önemli ve gereklidir. Çünkü Türkiye’de kırsal alanda yaşayan kişi sayısı, nüfusun %35’ini kapsamaktadır. Bu alanlarda yaşayan kişilerin gelirleri ise kentte yaşayan bireylerin gelirinin yalnızca%40’ı kadardır. Kırsal alanlardaki gelir yetersizliği, tarımsal işletmelerin yetersiz olması ve altyapı sorunlarının olması kırsal alanların terk edilmeye başlamasına neden olmaktadır. Önemli olan herkesin kentli olması değildir. Çünkü kırsal alanlarda gerçekleştirilen tarım faaliyetlerinin asla tamamen terk edilmemesi gerekir.

Türkiye’de sunulan IPARD gibi projeler sayesinde kırsal alanlarda yaşayan ve tarımın devamlılığına katkıda bulunan çiftçilere maddi ve manevi olarak destek sağlanmaktadır. Kırsal kalkınma desteği Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler için son derece önemli ve gereklidir. Bu programlara dahil olmak ve destek almak hakkında daha fazla bilgi için bizleri takip edebilirsiniz.3 yorum

Bir yanıt yazın