Usta Proje ve Danışmanlık

Tüm Menü

Kırsal kalkınma destekleri Türkiye’nin her yerinden pek çok çiftçiye verilen önemli teşvik programlarıdır. Bu destekler genel olarak sunulsa da bu desteklerden yararlanmak isteyen kişilerin bazı koşulları yerine getirmesi gerekir. Faydalanan kişilere büyük avantaj sağlayan desteklerden kimler yararlanabilir birlikte inceleyelim.

Kırsal Kalkınma Nedir?

Kırsal kalkınma kırsal bölgelerin kalkındırılması için, devlet ve özel kurumlar tarafından hazırlanan destek programlarına verilen isimdir. Bir bölgenin kalkındırılması için gerekli olan istihdamın sağlanması, üretime katkıda bulunulması gibi konular, kırsal kalkınma desteği kapsamında yer alır. Kırsal kalkınma destekleri, girişimcilerin yapmış oldukları yatırımlarla aynı oranlara göre değişir. Tabi yatırım oranı her ne olursa olsun belirli bir oranda destekleme sağlanmaktadır. Yapılan projelere, hibe programına ve yatırımın miktarına göre en az %40, en fazla ise %70 oranında hibe desteği verilmektedir.

Kırsal Kalkınma Hibelerinden Kimler Yararlanabilir?

Kırsal kalkınmanın desteklenmesi genel olarak kırsal alanlarda görev alan ve kırsal alanların geliştirilmesi yönünde çalışmalar yapan kişileri yakından ilgilendirir. Kırsal alanlarda yapılan çalışmaların mutlaka devlet tarafından desteklenmesi gerekir. Aşağıdaki belirttiğimiz gerçek ve tüzel kişiler, kırsal kalınma hibelerinden yararlanabilecektir:

  • Başvuruda bulunacak olan kişilerin mutlaka vergi sistemlerine kayıt olmaları gerekir. Buna ek olarak sosyal güvenlik ve vergi borçlarının olmaması gerekir.
  • Başvuru yapacak olan kişilerin RKDK tarafından yapılacak son ödemeden sonraki 5 yıl için yatırımlarını muhafaza edeceğine göre temin edilmesi gerekir.
  • Başvuru sahipleri, başvuruda bulundukları tarihten itibaren 18 yaşını doldurmuş ve 65 yaşından gün olmamış olmalıdır.
  • Eğer yatırım yapılacak olan mülk kiralanmış ise yatırımın tamamlandığı tarihten itibaren 5 yıl da kiralama süresinin devam ediyor olması gerekir.
  • Nihai ödeme talebi yapıldığında, başvuru sahiplerinin Ulusal Hayvan Kayıt Sistemi üzerinde kayıtlı olmalıdır.
  • Başvuru sahipleri belirtilen ilgili meslek grubunda eğitim almış olmalı ve gerekli yeterlilik belgelerine sahip olmalıdır.
  • Şartlar belirli bir puanlamaya tabi tutulduğunda, 30 puandan daha az olan başvuru sahiplerinin, başvuruları olumsuz değerlendirilecektir.
  • TKDK tarafından yayınlanan formata uygun bir biçimde iş planı sunulması gerekir. Fizibilite raporları, projeler ve sunum dosyaları ile profesyonel bir başvuru süreci olmalıdır.
  • Başvuru yapacak olan kişilerin mutlaka projeleri için hibe analizi yaptırması gerekir. Bunun için de alanında uzman kişilerden destek alınabilir. Bu analizler, desteği almak noktasında sizlere yarar sağlayacaktır.

Kırsal kalkınma destek programları ile verilen teşviklerden yararlanmak istiyorsanız, yukarıda belirtilen kişiler arasında yer almanız son derece önemlidir. Bunları kontrol ederek, verilen teşviklerin sizler için uygun olup olmadığına karar verebilirsiniz.

Kırsal Kalkınma Başvuru Şartları 2023

Kırsal kalkınma başvuru şartları verilen destek programına göre değişiklik gösterir. Yukarıda belirttiğimiz ve destek programından yararlanacak kişiler listesini incelediğinizde, aslında aşağı yukarı şartlar hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Başvuru şartları ve koşulları ayrıca her yıl güncellenebilir. Tüm bunların güvenilir kaynaklar üzerinden takip edilmesi gerekir. Kırsal kalkınma programları hakkında sizleri bilgilendirebilecek danışmanlık firmaları ile görüşebilir ve bu konuda bilgi alabilirsiniz.

Kırsal kalkınma programlarına başvurma sürecinde şartların bilinmesi ve buna göre gerekli önlemlerin alınması gerekir.  Başvuru sürecinden önce alacağınız danışmanlık desteği ile birlikte, gerekli koşulları yerine getirip getirmediğiniz konusunda bilgi alabilirsiniz.

Kırsal Kalkınma Danışmanlığı

Kırsal kalkınmanın desteklenmesine yönelik olarak devlet ve ulusal alanlarda verilen teşviklerden haberdar olmak için danışmanlık desteği alabilirsiniz. Kırsal kalkınma danışmanlığı bu alandaki gelişmelerden haberdar olunması, teşvik programına başvuruda bulunmak ve genel olarak bu süreçlerin yönetilmesi konusunda da genel olarak iyi bir danışmanlık firması bulabilirsiniz.1 Yorum

Bir yanıt yazın